Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Po stomické operaci

Se správnými instrukcemi a pomůckami byste měli být opět schopni dělat vše, co jste dělali dosud. Poradíme vám, jak na to. Kromě informací o stomických pomůckách získáte také užitečné tipy, jak si udržet zdravou kůži, najdete zde rady ohledně cestování a dalších aspektů života se stomií. 

Dobré vědět

Jak stomie vypadá po operaci?

Jak stomie vypadá po operaci?

První dny po operaci stomie mohou být náročné. Na břiše máte svůj první stomický sáček a musíte se naučit mnoho nových věcí. Je čas zjistit, co to vlastně stomie je. Zjistit více

Stomie 

Stomie je vlhká, má načervenalou barvu a měla by z břicha mírně vyčnívat ven (i když není nic neobvyklého, že stomie končí na úrovni kůže nebo i pod ní). Stomie může být zpočátku zvětšená, její objem se však přibližně po šesti až osmi týdnech zmenší. Důvodem načervenalého zbarvení je to, že se jedná o sliznici – stejnou, jako je sliznice dutiny ústní. Ve stomii není cit, takže dotýkat se jí není vůbec bolestivé. Při čištění může zejména na začátku trochu krvácet, to je ale naprosto normální a krvácení by mělo rychle přestat.

Stomie začíná být funkční krátce po operaci, obyčejně během několika dní. Zpočátku z ní vychází vodnatá tekutina, která může silně zapáchat, protože střevo nebylo po nějakou dobu v činnosti. Není však žádný důvod k obavám – s postupným přechodem na vyváženější stravu konzistence stolice mírně zhoustne a zápach už není tak silný. Návrat k obvyklé stravě závisí na rozhodnutí lékaře.

Zpočátku ze stomie také obvykle slyšitelně vychází určité množství plynů. Není také neobvyklé nutkání na toaletu jako předtím. To je normální a časem tento pocit ustoupí. Pokud nebyl odebrán konečník, může z něj vytékat hlen.

Urostomie 

V případě urostomie je umělý vývod funkční ihned po operaci. Hadičky do urostomie zavedené v ní zůstanou po dobu sedmi až deseti dní. Moč může mít zprvu načervenalé zbarvení, brzy však dostane svou obvyklou barvu.

Zavřít
Získejte jistotu po operaci

Získejte jistotu po operaci

Stomická sestra vám ještě během pobytu v nemocnici vysvětlí, jak o stomii pečovat. Ptejte se, neboť čím více má stomik informací, tím lépe je připraven na život po návratu domů. Zjistit více
Zavřít

Postupné získávání jistoty po operaci

Po operaci je cílem stomické sestry pomoci pacientovi získat jistotu při péči o stomii. Je vhodné, když u této průpravy bude i blízký příbuzný, partner nebo manžel či manželka.

V čem může stomická sestra pomoci:

  • Naučí vás pečovat o stomii.
  • Poradí s objednáváním stomických sáčků a stomického příslušenství.
  • Vysvětlí, jak je to s úhradami zdravotních pomůcek.
  • Objasní další praktické aspekty života se stomií, např. vhodné potraviny a nápoje, společenský život, cestování a řešení intimních vztahů.
  • Doporučí na koho se obracet s dotazy.
  • Předá kontakty na pacientské organizace a kluby stomiků v okolí.

Než opustíte nemocnici, stomická sestra s vámi domluví následnou konzultaci, abyste získali potřebnou důvěru v péči o stomii.

Po návratu domů se můžete setkat s některými obtížemi spojenými se stomií. Nezapomeňte však, že stomická sestra vám pomůže vyřešit všechny problémy.

Coloplast také nabízí program podpory péče o klienty Coloplast Care, který usnadňuje život se stomií. Zavolejte na bezplatnou linku 800 100 416.

Zavřít
Péče o vaši stomii

Péče o vaši stomii

Péče o kůži v okolí stomie (peristomální kůže) je to nejdůležitější, co lze pro bezpečný a pohodlný život se stomika udělat. Zjistit více

Při podtékání dochází k podráždění pokožky. To má pak vliv na to, jak důkladně drží stomická pomůcka na těle.

Bludný kruh podráždění

Podtečení stomické pomůcky znamená, že se výměšky ze stomie dostaly do kontaktu s kůží. I malé množství stolice, která se dostane pod podložku, může poškodit kůži v okolí stomie, což může vést ke kožním komplikacím a dalšímu podtečení.

Tím dochází k začarovanému kruhu – netěsnost je stále větší a kůže stále podrážděnější – a tomu je nutné zamezit.

Udržování pokožky v dobrém stavu

Udržet kůži v dobrém stavu pomůže těchto šest kroků:

Šest bodů pro zdravou kůži v okolí stomie:

  1. Před nalepením pomůcky se ujistěte, že je kůže čistá a zcela suchá.
  2. Vystřihněte otvor v podložce tak, aby přesně odpovídal průměru stomiePo operaci je normální, že se tvar vašeho těla mění. Je důležité, abyste si pravidelně měřili velikost stomie a nespoléhali se na rozměr, který jste naměřili před několika dny nebo týdny. K měření velikosti stomie použijte šablonu, kterou najdete v každém balení stomických sáčků.
  3. Pravidelně kontrolujte velikost své stomie (zejména pokud máte kýlu).
  4. Jakmile je pomůcka nalepena, mírně přitlačte prstem a aspoň 30 sekund lepicí materiál uhlazujte.
  5. Jakmile pocítíte svědění nebo nepohodlí, vyměňte pomůcku.
  6. Používejte vhodný typ stomické pomůcky a stomického příslušenství pro svůj tělesný profil.

Otestujte svůj tělesný profil >

Zjistěte, jak může pravidelná výměna stomických pomůcek > přispět k zmírnění podtékání a nadouvání sáčku.

Zavřít
Každé tělo je jiné, stejně jako stomie

Každé tělo je jiné, stejně jako stomie

Vždy používejte stomickou pomůcku, který odpovídá vašemu tělesnému profilu! Předejdete tak podtékání a dalším obtížím. Zjistit více

Po operaci se může tělesný profil z několika důvodů změnit.

Nejčastější důvody jsou

  • Přibývání nebo úbytek na váze během období zotavování.
  • Výskyt záhybů nebo zjizvení kůže v okolí stomie.
  • Kýla, která vznikla v místě stomie.

Pokud se tělesný profil změní, je důležité se ujistit, že stomický sáček stále přiléhá správně a nepodtéká.

Jak vyhledat správnou pomůcku? 

Pro kvalitní péči o stomii je nezbytné dobré utěsnění mezi pomůckou a pokožkou. Pokud je povrch těla kolem stomie nepravidelný a spíše vpadlý dovnitř, může být čas přejít na konvexní stomické pomůcky SenSura Mio Convex. Může být také vhodné použít další doplňky.

Pro vypouklý profil, stomii v kýle nebo velké břicho se hodí konkávní stomické pomůcky SenSura Mio Concave.

Ohledně použití vhodných doplňků je vždy vhodné obrátit se na stomickou sestru.

Pomocí internetové aplikace BodyCheck si můžete ověřit aktuální tělesný profil. Tato plikace vám také doporučí vhodné sáčky. Přejít do aplikace >

Zavřít
Jaké stomické pomůcky existují?

Jaké stomické pomůcky existují?

Stomických pomůcek existuje celá řada. Prvním krokem k volbě té správné, je seznámení se s typy stomických pomůcek. Zjistit více
Zavřít

Která stomická pomůcka je pro mě nejvhodnější?

Existují dva hlavní typy stomických systémů:

Jednodílné systémy: tvoří je sáček a podložka, které jsou k sobě trvale spojeny. V případě výměny se odebere celá pomůcka. Díky tomu je tento systém vhodný při častých výměnách.

Dvoudílné systémy tvoří samostatný sáček připevněný k podložce. Samotný stomický sáček lze sundat a vyměnit, aniž by bylo nutné současně vyměnit podložku. Podložku lze k sáčku připojit dvojím způsobem:

Mechanický spoj fixuje sáček k podložce pomocí zajišťovacího systému, který vydává slyšitelné cvaknutí.

Lepicí spoj fixuje sáček k podložce pomocí bezpečného a pružného lepicího systému.

Typy stomických sáčků 

Existují tři hlavní typy podle druhu stomie:

  • uzavřený
  • výpustný
  • urostomický

Uzavřené sáčky se obvykle používají v případě kolostomie, protože stolice bývá pevnější. Pokud je sáček naplněn, nevyprazdňuje se a nepoužívá opětovně, nýbrž se sundá, vyhodí se a vymění.

Výpustné sáčky se obvykle používají v případě ileostomie, protože stolice je obvykle tekutá. Někdy se tyto sáčky používají i v případě kolostomie. Výpustný sáček lze snadno vyprázdnit a není ho nutné měnit tak často, jako sáček uzavřený.

Urostomické sáčky se používají na urostomie pro manipulaci s odcházející močí. Sáček lze v případě potřeby vyprázdnit a vyměnit. Urostomický sáček lze připojit ke sběrnému sáčku, aby nebylo nutné měnit sáček v noci.

Zavřít

Informace o životním stylu

Každodenní život se stomií

Každodenní život se stomií

Po zotavení z operace zjistíte, že se musíte přizpůsobit životu se stomií. Seznamte se s našimi doporučeními - od sportu přes stravu až po společenský a intimní život - které vám pomohou začít si život opět užívat. Zjistit více

Sport

Cvičení je vhodné pro každého člověka. Co budete moci dělat po operaci, závisí na tom, co jste dělali před ní. Plavání a procházky jsou výborným způsobem, jak si udržet zdraví a doplnit energii. Pamatujte, že sportovat byste měli začít postupně. Poraďte se se svou stomickou sestrou a požádejte ji o radu, jak omezit riziko vzniku kýly.

Tipy na plavky:

Pro ženy

Jednodílné plavky s aplikací nebo vzorováním pomohou skrýt stomický sáček.

Plavky s výřezem na břiše poskytnou pomůcce dodatečnou podporu.

Pro muže

Plavecké šortky z lycry nebo elastického materiálu pod šortkami pomohou udržet stomický sáček na svém místě.

Tip na opalování:

V případě, že se stomie nachází v oblasti, kde se opaluje, je třeba sundat pomůcku:

Opalovací krém nanášejte až po nasazení pomůcky, protože krémy jsou mastné a mohou zabránit dobrému přilnutí.

Stravování

Obvykle není třeba stravovat se jinak, než jste byli zvyklí. Jako u každého člověka však mohou některé potraviny způsobovat plynatost nebo vám nemusí vyhovovat.

Pokud si myslíte, že vám určitá potravina způsobuje problémy, na nějakou dobu ji vyřaďte z jídelníčku a později ji opět začněte jíst. Pokud takto budete postupovat u každé podezřelé potraviny, zjistíte, zda vám způsobuje problémy.

Dobré rozžvýkání jídla před jeho polknutím pomáhá trávení. Kromě toho živočišné uhlí z lékárny (stejně jako mátový nebo fenyklový čaj) omezí nadýmání. Některým lidem pomáhá také jogurt nebo jogurtové nápoje.

Potraviny, které mohou způsobovat plynatost, jsou brokolice, květák, zelí, špenát, fazole (zelené i pečené), cibule, česnek, růžičková kapusta, okurky, kukuřice a hrášek.

Nápoje

Stejně jako před operací - objem vypitých tekutin ovlivní konzistenci stolice. Je to velmi individuální, ale u mnoha lidí způsobují perlivé nápoje a pivo větry. Voda, vymačkaný džus a ovocná šťáva jsou lepší alternativou než čaj a káva, které mohou dehydratovat. Podobná pravidla platí i pro alkohol - alkohol můžete pít, pokud vám to nezakázal lékař.

Máte-li jakékoli otázky, poraďte se se svým lékařem nebo stomickou sestrou.

Zácpa

Pokud trpíte zácpou, pomůže vám úprava stravy. Každé tělo je jiné a měli byste vědět, co je pro vás normální. Pokud z těla odchází plyny, znamená to, že stomie funguje. Zvýšení příjmu tekutin pomáhá řešit problémy se zácpou, ale pokud pociťujete nepohodlí nebo máte obavy, obraťte se na stomickou sestru nebo lékaře. Pokud trpíte zácpou po dobu 3-4 dní, mohou vám doporučit užívání projímadla.

Průjem

Pokud občas trpíte průjmem nebo řídkou stolicí, není potřeba se znepokojovat. Jednorázový průjem může být způsoben jídlem, které jste snědli, a často sám odezní. Tři nebo více po sobě jdoucích řídkých stolic však mohou znamenat mírný problém způsobený možnou dehydratací. V takovém případě je třeba kontaktovat stomickou sestru.

Stravování v restauraci

Jakmile budete vědět, které pokrmy vám vyhovují, můžete znovu zajít do restaurace.

Začněte v dobře známé restauraci a objednejte si něco jednoduchého, například pizzu. Nemusíte být při objednávání zbytečně vybíraví, jen buďte vnímaví. Objednejte si, na co máte chuť, ale nezapomeňte, že sytá jídla a omáčky mohou způsobit problém.

Pokud si nejste jisti určitými druhy potravin, vyzkoušejte je nejprve doma, zjistěte, jak na ně reagujete, a pak je postupně přidávejte do svého jídelníčku.

Pokud si doma dáváte alkoholické nápoje, začněte s menším množstvím (například malé pivo místo velkého). Tímto způsobem si vaše tělo opět vybuduje toleranci na alkohol.

Společenský život

Ať už se jedná o klidné posezení v místním baru, posezení s přáteli nebo jídlo s partnerem, nic by vám nemělo bránit v tom, abyste si užívali všech společenských akcí, na které jste byli zvyklí před operací.

Pro začátek je dobré stanovit si malé cíle. Může to být něco jednoduchého, jako je například první návštěva veřejného WC, restaurace nebo příbuzného, nebo plánování dalšího dne. O nějaký čas později dospějete k tomu, že si objednáte dovolenou nebo taneční večer.

Intimní život

Jakýkoli typ operace může ovlivnit váš vztah k vlastnímu tělu. Nezapomeňte, že proces uvědomování si vlastního těla bude trvat nějakou dobu. Nejde jen o stomii, ale o celé tělo.

Sexuální aktivita nevede k riziku poškození stomie a většina lidí je schopna opět vést plnohodnotný sexuální život. Nervozita je normální, proto dělejte jen to, co vnímáte jako příjemné, a nezapomeňte si o tom promluvit s partnerem. Pro intimní chvíle jsou vhodné malé stomické sáčky.

 

Kontaktujte zákaznický servis Coloplast Care na čísle 800 100 416 a požádejte o bezplatné vzorky.

 

Prostudujte si brožuru Sex se stomií>

Zavřít
Co a komu říci o stomii

Co a komu říci o stomii

Jednou z klíčových otázek po operaci je: Co a komu mám říct o stomii? To záleží pouze na vás, ale sdílení vašich zkušeností může být velkou pomocí v době, kdy se znovu přizpůsobujete plnohodnotnému životu. Zjistit více

Ať už budete postupovat jakkoli, je důležité, abyste byli se svým rozhodnutím spokojeni. Možná budete chtít říci, že jste podstoupili závažnou operaci kvůli vážnému onemocnění a nyní nosíte stomický sáček. Tím často předejdete dalším problémům a lidé si uvědomí, že jste se ke svému stavu postavili čelem.

Rodina a přátelé

Otevřenost a upřímnost vůči vašim blízkým vám může pomoci žít jako před operací. Na začátku je důležité, aby vaši blízcí pochopili, že i když jste se vrátili domů, zotavení po závažné operaci bude nějakou dobu trvat.

Děti

Pokud máte malé děti nebo vnoučata, můžete si myslet, že jsou příliš malé na to, aby situaci pochopily. Děti však chápou souvislosti velmi dobře, pokud se jim stav vysvětlí vhodným způsobem. Děti často hledají tajemství a zatajování pravdy může vést k tomu, že budou situaci vnímat jako mnohem vážnější, než ve skutečnosti je.

V zaměstnání

Mnoho lidí se obává mluvit o svém stavu v práci. A stejně jako u rodiny a přátel - komu a co řeknete, záleží jen na vás. Obvykle se však doporučuje, aby alespoň jeden člověk věděl, že máte stomii. V případě jakýchkoli problémů bude existovat osoba, se kterou si můžete promluvit.

Zavřít
Cestování se stomií

Cestování se stomií

Fakt, že máte stomii by vás neměl připravit o radost z cestování. Zjistit více
Zavřít

Dovolená a cestování

Stomie by neměla být překážkou v cestování. Bude však možná potřeba více času na adaptaci a přípravám na cesty. Je dobré začít krátkými výlety, abyste si ověřili, co vás může očekávat.

Ať už se jedná o cestu autem, autobusem, vlakem nebo letadlem, vždy je důležitá důkladná příprava. Příruční zavazadlo by mělo být spíše menší. Ale bude do něj potřeba přibalit dostatečné množství náhradních sáčků a dalších doplňků navíc.

Letadlo

 

Před cestou letadlem je třeba sbalit si dostatečné zásoby všeho potřebného a raději ještě další rezervu pro nepředvídatelné události. Zásoby je vhodné rozdělit do více zavazadel pro případ, že se jedno z nich ztratí nebo dojde ke zpoždění letu. Nezapomeňte, že je zakázáno mít nůžky v příručním (palubním) zavazadle. Všechny podložky si proto raději upravte na potřebnou velikost ještě před cestou.

Sáček se může z důvodu změny tlaku v kabině letadla nadouvat. Toho se ale není třeba bát. Stomické sáčky jsou konstruovány (a otestovány) na to, aby změny tlaku vydržely.

Cestování do ciziny

Před cestou do zahraničí je třeba podívat se do pojistných podmínek cestovního pojištění a překontrolovat, jak se týkají vašeho zdravotního stavu a dalších okolností v době pobytu v zahraničí.

V teplejších klimatických podmínkách může dojít ke zvýšenému pocení, a bude proto sáček třeba měnit častěji. Před použitím nového sáčku je nutné vždy zkontrolovat, zda je pokožka zcela suchá a pomůcka nepodtéká. V případě potřeby lze oblast kolem stomie vysušit fénem na vlasy.

Při cestách do teplých krajů existuje také zvýšené riziko průjmu nebo dehydratace. Pro všechny případy je vhodné pít hodně vody a vzít si s sebou vzít léky na průjem.

Tipy na dovolenou:

  • Stomické sáčky je třeba uchovávat v chladu.
  • Při pobytu mimo domov raději používejte balenou pitnou vodu.
  • Opalovací krém nanášejte až poté, co je sáček připevněn k tělu, protože může ovlivňovat přilnutí k pokožce.
  • Použitý sáček vyprázdněte, neprodyšně uzavřete a zlikvidujte jako běžný odpad.
  • Pokud není vhodné nechat sáček v hotelovém pokoji, vyhoďte ho do koše mimo hotel.
  • Před odjezdem na dovolenou si vyhledejte všechna vhodná zdravotnická zařízení v destinaci.
Zavřít
Návrat do práce

Návrat do práce

Po operaci přichází přirozená potřeba vrátit se pokud možno co nejdříve do zaměstnání a při troše plánování není důvod, proč by to nemělo jít. Zjistit více

Uvažujte dopředu

Návrat do zaměstnání po operaci je pro většinu stomiků možný. Ovšem kdy a jak k tomu dojde, záleží na tom, jak se člověk cítí, na druhu práce a na povaze prodělaného zákroku.

Projednejte co nejdříve se zaměstnavatelem, jaké jsou možnosti. Pro začátek může být vhodný zkrácený úvazek. A to zejména v prvním období po návratu, protože člověk ještě může cítit únavu a potřebuje čas k přivyknutí na nový způsob a rytmus života.

Všechno si vyzkoušejte

 

Pár týdnů před návratem do práce je vhodné naplánovat si několik pokusných dnů, které budou probíhat, jako by to byly dny pracovní, zamyslet se nad stravováním a nad tím, kdy a kolikrát denně bude nutné vyměnit nebo vyprázdnit sáček. Díky tomu je možné vytvořit si režim a naplánovat si podle toho náplň pracovního dne a co je nejdůležitější, cítit se připraven.

Doporučení při návratu do zaměstnání

  • Projednejte vše co nejdříve se zaměstnavatelem.
  • Pokud je to možné, začněte kratším pracovním úvazkem a postupně ho prodlužujte.
  • Ověřte si, zda je možné se v práci převléct.
  • Vezměte si do práce příruční taštičku s potřebami pro výměnu pomůcky, aby bylo možné diskrétně ji odnést na WC.
  • Udělejte si před návratem do práce zkoušku nanečisto, rozmyslete si, co budete jíst a jak se budete oblékat.
  • Pokud vám firma platí zdravotní pojištění, ověřte, jestli se to týká vašeho zdravotního stavu.
Zavřít
Stomie - slovníček pojmů

Stomie - slovníček pojmů

Pro lepší pochopení a pro usnadnění komunikace, uvádíme přehled běžně používaných pojmů z oblasti stomické péče. Zjistit více
Zavřít

Slovníček pojmů

Připravili jsme pro vás slovníček nejčastějších pojmů, abyste správně porozuměli stomické pomůcce a mohli prodiskutovat své potřeby se zdravotní sestrou.

Podložka: Část stomické pomůcky. Připevňuje pomůcku ke kůži a chrání ji během nošení pomůcky. Adhesivní materiál  musí zajistit dokonalé spojení, aby se výměšky ze stomie nedostaly do kontaktu s okolní kůží.

Upínací systém: Slouží k upevnění sáčku k podložce (tzv. dvoudílný systém) a umožňuje výměnu sáčku bez nutnosti výměny podložky. Upínací systém může být mechanický (spojuje sáček s podložkou spojením dvou částí upínacího systému, na podložce a na sáčku) nebo adhezivní (při kterém jsou k sobě podložka a sáček přilepeny).

Konvexní podložka: Speciálně tvarovaná podložka, které vytváří mírný tlak na okolí stomie. Je určena k podpoře zapadlé stomie (například v případě stomie na úrovni kůže nebo pod ní). Dodává se ve třech variantách: měkký konvex, mírný konvex, hluboký konvex. Konvexní stomické pomůcky SenSura Mio Convex >

Konkávní podložka: Podložka, která je vhodná pro stomie v kýle, pro větší břicho a jakákoliv vyboulená místa v okolí stomie. Konkávní stomické pomůcky SenSura Mio Concave >

Lepicí materiál: Elastický lepicí materiál se přizpůsobuje křivkám těla a natahuje a smršťuje se spolu s kůží a každým pohybem těla. Bezpečně přilne i na stomie v kýle, v oblasti jizev a kožních záhybů.

Filtr: Ze stomie se občas uvolňuje plyn. Filtr zabudovaný ve stomickém sáčku brání před nepříjemným pachem. Filtr také reguluje uvolňování filtrovaného vzduchu, tj. sáček se nenafukuje.

Předfiltr: Stomické pomůcky SenSura mio mají unikátní předfiltr, který poskytuje vyšší ochranu před zanesením filtru výměšky a redukuje nadouvání sáčku plyny.

 Jednosměrný ventil (antirefluxní): Urostomické sáčky mají jednosměrný ventil, který zabraňuje zpětnému toku moči, což zabraňuje podráždění stomie a močovým infekcím.

Zavřít
Intimita a těhotenství se stomií

Intimita a těhotenství se stomií

Stomie může ovlivnit vnímání vašeho těla, nemusí mít vliv na váš vztah s partnerem, na otěhotnění nebo na průběh těhotenství. Zjistit více

Po stomické operaci budete mít přirozeně obavy o vzhled svého těla. Může nějakou dobu trvat, než si na fyzické změny zvyknete. Ačkoli to může být obtížné, je důležité naučit se přijmout tento stav jako součást toho, kým jste.


Informace o intimním životě

I po stomické operaci můžete pokračovat v intimním životě. I když to zcela závisí na povaze operace, kterou jste podstoupili. V případech, kdy byl odstraněn konečník nebo močový měchýř, však může dojít k impotenci nebo nepříjemným pocitům (což se může týkat i žen).
Je důležité, abyste o tom s partnerem hovořili a necítili se kvůli operaci trapně. Je také důležité promluvit si se stomickou sestrou, která má zkušenosti s řešením situací, kterými procházíte, a může vám v mnoha ohledech pomoci. Existuje také několik užitečných rad a tipů, jak překonat každodenní překážky. Můžete si například upravit krajkové spodní prádlo a nosit ho kolem těla ve tvaru pásku tak, aby překrývalo stomický sáček, nebo používat pro intimní chvíle sáčky typu mini.


Můžu mít děti?

Stomie nebrání ženě donosit a porodit dítě přirozenou cestou. V pozdějších fázích těhotenství můžete při výměně sáčku potřebovat zrcadlo. Porod obvykle probíhá přirozeně.

 

Prostudujte si brožuru Sex se stomií>

Zavřít
Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač