Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Před stomickou operací

Před operací vyvedení stomie vás jistě napadne spousta otázek o typech stomií, stomických pomůckách a dalších souvisejících tématech. Rádi vám na ně odpovíme.

Informace o vašem zdravotním stavu

Co je to stomie?

Co je to stomie?

Stomie je vyvedení dutého orgánu, například střeva, na povrch těla. Operace stomie má za cíl odstranit onemocnění trávicího nebo vylučovacího ústrojí, zmírnit jeho příznaky a často také zachránit život pacienta. Zjistit více

Slovo stomie pochází z řečtiny. Stoma znamená ústa (odtud stomatologie), ale v přeneseném významu také otvor.

Stomie je vyvedení dutého orgán na povrch těla. Jedná se o umělý vývod ze střeva nebo z močového traktu umožňující odchod stolice nebo moči.

Stomie se liší podle toho, ze kterého orgánu je vyvedena.

Nejběžnějším typem bývá kolostomie neboli vývod tlustého střeva, dále ileostomie, vývod tenkého střeva. Ještě méně obvyklá pak je urostomie, což je vývod močových cest.

Zavřít
Jak vypadá stomie?

Jak vypadá stomie?

Stomie se může být vyvedena na pravé nebo levé části břicha. Stomie nemá žádné svaly, takže se její vyprazdňování nedá ovládat. Zdravá stomie bývá vlhká a červená, což je i barva střeva. Jedná se totiž o sliznici. Zjistit více

Sliznice stomie je podobná, jako je sliznice dutiny ústní. Stomie by měla mírně vyčnívat nad povrch břicha, aby na ni mohla být nasazena stomická pomůcka.

Těsně po operaci může být stomie oteklá, její objem se však obvykle po šesti až osmi týdnech zmenší.

Dotyk není bolestivý. Při čištění může zejména na začátku trochu krvácet, to je ale naprosto normální a krvácení by mělo brzy přestat.

Stomie může být dočasná nebo trvalá. Dočasná stomie bývá po vyléčení zdravotního problému zanořena. Z dočasné stomie se může stát trvalá.

Zavřít
Jak funguje trávicí a vylučovací soustava?

Jak funguje trávicí a vylučovací soustava?

Získejte základní znalosti o trávení potravy a vstřebávání tekutin v těle. To vám pomůže pochopit, jak funguje stomie. Zjistit více

Trávicí soustava

The digestive systemŽaludek
Snědená potrava prochází trávicí trubicí až dolů do žaludku. Zde je rozmělněna na menší části a působením trávicích šťáv se mění na tekutinu.

Tenké střevo
Obsah žaludku postupně přechází do tenkého střeva (ileum), kde trávení končí. Vstřebávají se zde živiny, které tělo potřebuje jako zdroj energie, a pomocí krevního oběhu se rozvádějí do těla.

Tlusté střevo
Jakmile se veškeré živiny vstřebají, postupují zbytky nestrávené potravy do tlustého střeva (kolon), kde se z nich do těla vstřebává tekutina a dochází k jejich zahušťování. Činností svalstva stěny tlustého střeva dochází k posunu zbytků až do konečníku, kde z těla vycházejí jako ve formě stolice.

 

Vylučovací soustava

The urinary systemMoč se vytváří v ledvinách, odkud močovody odchází do močového měchýře. Moč se tvoří neustále a ukládá se v močovém měchýři.
Při močení odchází z těla močovou trubicí

Zavřít
Jaké jsou druhy stomií?

Jaké jsou druhy stomií?

Existují tři základní druhy stomií, z nichž každá slouží k jiným účelům. Přečtěte si, kde se obvykle nacházejí a jak fungují. Zjistit více

Základní druhy stomií: Kolostomie, ileostomie and urostomie

Kolostomie (vývod z tlustého střeva) a ileostomie (vývod z tenkého střeva) pomáhají s vyměšováním z trávicí soustavy. Pomocí urostomie (vývod z močových cest) dochází odvodu moči z vylučovací soustavy. 

 

Kolostomie

KolostomiePři operaci kolostomie, se část tlustého střeva (kolonu) vyvede na povrch břicha. Kolostomie bývá obvykle vyvedena na levé straně břicha. Stolice v této části střeva je tuhá. Pro sběr výměšků se používá stomický sáček.

Existují dva různé postupy chirurgického výkonu, při kterém je vyvedena kolostomie: kolostomie koncová a kolostomie kličková.

Koncová kolostomie

Pokud došlo k odstranění části tlustého střeva nebo konečníku, vyvede se zbylá část tlustého střeva na povrch břicha a vytvoří se tak stomie. Koncová kolostomie může být dočasná nebo trvalá. Dočasné řešení se používá, pokud došlo k odstranění nemocného úseku střeva a zbylá část střeva musí být ponechána v klidu, než se oba konce spojí dohromady. Trvalé řešení se volí v situacích, kdy je opětovné spojení dvou částí střeva příliš riskantní nebo není možné.

Kličková kolostomie

Při kličkové kolostomii se střevo vyzvedne nad úroveň kůže a zajistí se pomocí tyčky. Řez se provádí na obnažené střevní kličce. Konce se pak svinou a přišijí ke kůži. Kličková stomie se tak vlastně skládá ze dvou stomií (dvouhlavňová stomie) spojených dohromady. Kličková kolostomie je obvykle dočasné opatření prováděné v akutních situacích. Může také sloužit k ochraně chirurgického švu střeva.

 


Ileostomie

Ileostomy

Při operaci ileostomie, se část tenkého střeva (zvaná ileum) vyvede na povrch břicha. Ileostomie se obyčejně vytváří na pravé straně břicha, v případech postižení koncového úseku tenkého střeva.

Stolice v této části střeva je obvykle vodnatá a odtéká velmi rychle. Navíc obsahuje agresivní trávicí šťávy, které mohou podráždit pokožku. Ileostomici používají výpustné sáčky, které jsou vybaveny na dolním konci suchým zipem a umožňují vypuštění obsahu, aniž by ho bylo nutné sundat.

Existují dva různé postupy chirurgického výkonu, při kterém je vyvedena ileostomie:

Koncová ileostomie 

Koncová ileostomie se vytváří, pokud došlo k odstranění části tlustého střeva (kolonu), nebo pokud musí být ponecháno v klidu. Koncová část tenkého střeva se vyvede na povrch břicha a vytvoří se stomie. Koncová ileostomie může být dočasná nebo trvalá.

Dočasné řešení je důležité v situacích, kdy došlo k odstranění nemocného úseku střeva a zbylá část střeva musí být ponechána v klidu, než se oba konce spojí dohromady. Trvalé řešení se volí v situacích, kdy je opětovné spojení dvou částí střeva příliš riskantní nebo není možné.

Kličková ileostomie 

Při kličkové ileostomii se střevo vyzvedne nad úroveň kůže a zajistí se pomocí tyčky. Řez se provádí na obnažené střevní kličce. Konce se pak svinou a přišijí ke kůži. Kličková stomie se vlastně skládá ze dvou stomií spojených dohromady.

Kličková ileostomie je obvykle dočasná a provádí se za účelem ochrany chirurgického švu střeva. Pokud je dočasného charakteru, provádí se později její uzavření nebo obrácení.

 

Urostomie

Urostomy

Operaci urostomie se provádí, jestliže došlo k poškození nebo onemocnění močového měchýře nebo močové soustavy a pacient není schopen normálně močit, je nutné odvádět moč jiným způsobem.

Urostomie se vytvoří vyvedením oddělené části střeva na povrch břicha na jeho pravé straně. Druhý konec střeva se zašije. Močovody se oddělí od močového měchýře a připojí se k oddělené části střeva. Pro sběr moči se používá specializovaný urostomický sáček.

Zavřít

Informace o životním stylu

Jaký bude život se stomií?

Jaký bude život se stomií?

Přizpůsobení se životu se stomií nějakou dobu potrvá. Není však důvod, proč byste se měli vzdát většiny věcí, na které jste byli doposud zvyklí, ať se to týká sportu nebo společenského života. Zjistit více

Po operaci stomie bude potřeba čas na zotavení. Délka rekonvalescence se případ od případu liší. V tomto období můžete zhubnout nebo také přibírat na váze. Bude se také měnit velikost vaší stomie.

Stomie není překážkou pro práci, společenský život, sportování, cestování ani jiné koníčky. Při určování kvality dalšího života je rozhodující váš celkový zdravotní stav – fyzický i psychický.

Začínáme se stomickým sáčkem 

Stomik není schopen ovládat vyprazdňování. To znamená, že musí vždy nosit stomický sáček.

Zdravá kůže

Velmi důležité je udržovat kůži okolo stomie zdravou, aby podložka řádně přilnula ke kůži. Když se sáček správně připevní, nehrozí zápach ze stomie a sníží se i riziko podráždění kůže. Před propuštěním z nemocnice je stomik edukován, jak si vybrat stomickou pomůcku, jak s ní zacházet a jak pečovat o pokožku.

Co lze jíst a pít?

Je vhodné zjistit si, jak stomie reaguje na různé druhy potravy. Stomická sestra by měla podat informace, zda jsou nutná nějaká zvláštní dietní opatření.

Komunikujte s okolím

Nic nepomůže víc než péče blízké osoby, která opravdu rozumí tomu, čím procházíte. Rozhodně v tom nejste sami - na celém světě žijí přibližně 2 miliony stomiků. Jednou z možností, jak se seznámit s lidmi s podobnými zdravotními problémy a získat užitečné rady, inspiraci a podporu, je pacientská organizace České ILCO.

Zavřít
Intimní život a těhotenství se stomií

Intimní život a těhotenství se stomií

Přestože stomie může ovlivnit vnímání vašeho těla, nemusí mít vliv na váš vztah s partnerem, na otěhotnění nebo na průběh těhotenství. Zjistit více

Po stomické operaci budete mít přirozeně obavy o vzhled svého těla. Může nějakou dobu trvat, než si na fyzické změny zvyknete. Ačkoli to může být obtížné, je důležité naučit se přijmout tento stav jako součást toho, kým jste.

Informace o intimním životě

I po stomické operaci můžete pokračovat v intimním životě. I když to zcela závisí na povaze operace, kterou jste podstoupili. V případech, kdy byl odstraněn konečník nebo močový měchýř, však může dojít k impotenci nebo nepříjemným pocitům (což se může týkat i žen).
Je důležité, abyste o tom s partnerem hovořili a necítili se kvůli operaci trapně. Je také důležité promluvit si se stomickou sestrou, která má zkušenosti s řešením situací, kterými procházíte, a může vám v mnoha ohledech pomoci. Existuje také několik užitečných rad a tipů, jak překonat každodenní překážky. Můžete si například upravit krajkové spodní prádlo a nosit ho kolem těla ve tvaru pásku tak, aby překrývalo stomický sáček, nebo používat pro intimní chvíle sáčky typu mini.

Můžu mít děti?

Stomie nebrání ženě donosit a porodit dítě přirozenou cestou. V pozdějších fázích těhotenství můžete při výměně sáčku potřebovat zrcadlo. Porod obvykle probíhá přirozeně.

 

Stáhněte si příručku Sex se stomií>

Zavřít
Jak připevnit stomický sáček?

Jak připevnit stomický sáček?

Zásadní v životě se stomií je správný postup nasazování stomického sáčku. Pomůcka, která dobře kopíruje okolí stomie, dobře těsní a sedí na okolí stomie, hraje klíčovou roli v prevenci podtékání a kožních problémů Zjistit více

Ze stomie vychází moč a stolice pacienta přímo do sáčku upevněného na břiše. Je proto velmi důležité naučit se, jak stomický sáček bezpečně upevnit na kůži.

Klíčová je příprava

Hlavní zásadou je, aby stomická podložka těsně přiléhala k ploše kolem stomie a aby otvor přiléhal ke stomii a nedocházelo k podtékání.

S výběrem optimálního produktu pomůže stomická sestra, která uživateli také předvede, jak sáček správně nasadit a sundat.

Pomoci mohou i videonávody pro stomiky.

Zavřít
Proč musím nosit stomický sáček?

Proč musím nosit stomický sáček?

Stomický sáček slouží k bezpečnému a pohodlnému zachycování výměšků ze stomie. Stomický sáček je navržen tak, aby podložka přilnula ke kůži na břiše kolem stomie a bezpečně zachycovala výměšky. Zjistit více

Bezpečnost a diskrétnost

Výběr stomického sáčku bude záviset na tom, zda máte kolostomii, ileostomii nebo urostomii. Vaše stomická sestra vám ukáže, jaký sáček je pro vás vhodný, ale můžete si být jisti, že naprostá většina sáčků je bezpečná a diskrétní. Nikdo nepozná, že sáček nosíte, pokud se nerozhodnete mu to říct.

I když zpočátku bude možná těžké přijmout skutečnost, že musíte nosit na břiše stomický sáček, brzy si nejspíš začnete uvědomovat, že můžete žít téměř stejně, jako dřív.

Výměna sáčku

Četnost výměny nebo vyprazdňování sáčku závisí na typu stomie:

  • Kolostomie: Sáček je třeba měnit jednou až třikrát denně v závislosti na množství zachycených výměšků.
  • Ileostomie: Sáček je nutné vypouštět několikrát denně.
  • Urostomie: Sáček je nutné vypouštět několikrát denně. V noci lze k nočnímu sáčku připevnit urostomický sáček nebo menší verzi sáčku, „mikro sáček“ a není tak nutné vstávat z postele a sáček vyprazdňovat.

Seznamte se s tím, jak vám může včasná výměna stomického sáčku pomoci předejít riziku podtékání a nadouvání. Přejít>

Zavřít
Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač