První tři týdny po operaci má téměř 16 % pacientů s nově vyvedenou ileostomií problémy s vysokým odpadem ze stomie a až 27 % z nich potřebuje dlouhodobou lékařskou péči, aby se zabránilo komplikacím, jako je dehydratace, minerální rozvrat a akutní poškození ledvin.
Při odpadu ze stomie vyšším než 1 500 ml za den se objevují první příznaky dehydratace. Typické známky dehydratace jsou únava, slabost, sucho v ústech, křeče v žaludku, svalové křeče, snížená tvorba moči (méně než 500 ml) nebo tmavá moč, rychlý úbytek hmotnosti, průjem nebo zvýšená produkce stomie, zvýšená žízeň a nízký krevní tlak. Denně vstupuje do horní části tenkého střeva 7-8 000 ml tekutin (nápoje, trávicí šťávy, apod.), ale většina je v tenkém střevě vstřebána zpět do krevního oběhu. Asi 1-1 500 ml dále postupuje do tlustého střeva a pouze 150-200 ml se vylučuje stolicí.
Ztráta tekutin a elektrolytů (sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor) stomií závisí především na zbývající délce střeva, tj. typu stomie. Nejvyšší riziko dehydratace je u jejunostomie (operační zavedená sonda k zajištění výživy přímo do tenkého střeva), nejnižší u kolostomie.
Po období adaptace (3 týdny) se ztráta elektrolytů sníží asi o 70 % a odpad z ileostomie klesá na průměrně 750 ml za den.
Zejména pacienti s ileostomií se musí naučit sledovat příjem a výdej tekutin a aktivně podle potřeby příjem tekutin upravovat.