Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Pitný režim stomiků

Pro zdraví stomika, ještě více než pro všechny ostatní, je zásadní příjem dostatečného množství vody. Zejména ileostomikům hrozí ztráta tekutin a s tím spojené komplikace.

 

> Informací o dietě s ileostomií najdete v článku o stravování ileostomiků.

> Informace o dietě s kolostomií najde v článku o stravování kolostomiků.

První tři týdny po operaci má téměř 16 % pacientů s nově vyvedenou ileostomií problémy s vysokým odpadem ze stomie a až 27 % z nich potřebuje dlouhodobou lékařskou péči, aby se zabránilo komplikacím, jako je dehydratace, minerální rozvrat a akutní poškození ledvin.

Při odpadu ze stomie vyšším než 1 500 ml za den se objevují první příznaky dehydratace. Typické známky dehydratace jsou únava, slabost, sucho v ústech, křeče v žaludku, svalové křeče, snížená tvorba moči (méně než 500 ml) nebo tmavá moč, rychlý úbytek hmotnosti, průjem nebo zvýšená produkce stomie, zvýšená žízeň a nízký krevní tlak. Denně vstupuje do horní části tenkého střeva 7-8 000 ml tekutin (nápoje, trávicí šťávy, apod.), ale většina je v tenkém střevě vstřebána zpět do krevního oběhu. Asi 1-1 500 ml dále postupuje do tlustého střeva a pouze 150-200 ml se vylučuje stolicí.

Ztráta tekutin a elektrolytů (sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor) stomií závisí především na zbývající délce střeva, tj. typu stomie. Nejvyšší riziko dehydrata­ce je u jejunostomie (operační zavedená sonda k zajištění výživy přímo do tenkého střeva), nejnižší u kolostomie.

Po období adaptace (3 týdny) se ztráta elektroly­tů sníží asi o 70 % a odpad z ileostomie klesá na průměrně 750 ml za den.

Zejména pacienti s ileostomií se musí naučit sledovat příjem a výdej tekutin a aktivně podle potřeby příjem tekutin upravovat.

Jak správně vypočítat bilanci tekutin, tj. příjem a výdej tekutin?

Příjem: Množství tekutin v ml nebo l, které denně přijmete ústy.

Výdej: Ztráty tekutin močí a stolicí.

Odpad z ileostomie by měl být minimálně 500 ml a ne více než 1 200 ml za den. Běžný objem moči je přibližně 1 000 ml každý den. Moč má mít světle žlutou barvu; tmavě žlutá (jantaro­vá) barva moči může znamenat dehyd­rataci. Je důležité si zapisovat přesné množství tekutin. Zaznamenávání pouze toho, kolikrát byl vypuštěn stomický sáček, není průkazné, protože sáček nemusí být plný. Pokud je odpad ze stomie dlouhodobě pod 1 200 ml, můžeme měření přerušit a kontrolovat pouze pokud pozorujeme zvýšený výdej v důsledku průjmů nebo akutního onemocnění (např. při chřipce).

U ileostomie je optimální konzistence výměšků jako ovesná kaše. Barva se může lišit, ale pokud by měly barvu krve, je potřeba okamžitě kon­taktovat lékaře. V případě, že je stomický obsah příliš tekutý, přidejte do své stravy bílé pečivo, těstoviny, brambory, banány nebo rýži. Pomůže to obsah zahustit. Pokud je výstup z ileostomie menší než 300 ml za den, může být stolice příliš tvrdá a vylučování do stomického sáčku boles­tivé.

Více informací o dietě s ileostomií najdete v článku o stravování ileostomiků.

Ztráty sodíku a draslíku jsou úměrné objemu tekutin vyloučených stomií. 

Sodík

Nízký obsah sodíku (Na +) vede ke ztrátě chuti k jídlu, objevují se křeče v břiše, ospalost, malátnost.

Proto se nevyhýbejte ani soleným potravinám a doporučujeme si jídlo i přisolit. Potraviny bohaté na sodík jsou pekařské výrobky, včetně chleba a snídaňových cereálií. Dále maso, drůbeží výrobky, uzeniny, mléčné výrobky zejména sýry, pikantní omáčky či ochucovadla.

Draslík

Nízký obsah draslíku (K +) může způsobovat únavu, svalovou sla­bost, pocit plynatosti, nafouklé břicho, dušnost a sníženou citlivost rukou a nebo nohou.

Mezi potraviny bohaté na draslík patří brambory, banány, avokádo, rajčatový protlak, čokoláda, káva, čaj, džusy (pomeranč, mrkev, rajče, zelenina).

Tekutiny

U člověka s plnou funkcí střeva se každý den ztrácí přibližně 2 500 ml tekutiny prostřednic­tvím plic (dýchání), kůže (pocení), ledvin (moče­ní) a střev. Z tohoto stolicí se ztrácí pouze 100 ml. V případě ileostomie se potřeba tekutin odvíjí od objemu tekutin vyloučených stomií.

Doporučení:

  • Pijte o 1 500 ml více tekutin než je odpad ze stomie, tj. cca 10-12 sklenic tekutiny denně.

  • Vypijte sklenici vody pokaždé, když vyprázdníte stomický sáček.

  • Alkohol je silně močopudný a zvyšuje ztrátu tekutin z těla. Podobně působí i kofein.

  • Pokud pijete alkohol nebo kofein, nahraďte každý takový nápoj další sklenicí vody.

  • S konzumací tekutin počkejte 30-45 minut po jídle.

  • Pijte více tekutin dopoledne a časně po obědě, méně po 15. hodině.

  • Pokud vypijete rychle velké množství tekutiny, stomie ji i poměrně rychle vyloučí, aniž by se vstřebala.

Pro ty, kteří nemají rádi chuť vody, může po­moci přidání malého množství čerstvé ovocné šťávy (limetka, citrón, jablečná, pomerančová nebo ananasová šťáva). Příjem tekutin lze také zvýšit konzumací ovoce s vysokým obsahem vody, jako je meloun, mango, šťavnaté broskve a nektarinky a hrozny.

Je potřeba mít na paměti, že ovoce může mít projímavé účinky a zvýšit odpad ze stomie. K celkovému příjmu tekutin za den mohou také přispět mléčné nápoje a polévky.

Mgr. Petra Hýsková,
nutriční terapeut ÚVN Praha

 

PM-26563

Kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře nebo volejte bezplatnou linku péče o klienty Coloplast 800 100 416.

Kontaktní formulář

* Povinné políčko


Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač