Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Stravování s kolostomií

Po nějaké době po operaci stomie byste měli zjistit, že můžete jíst stejné potraviny, na které jste byli zvyklí. I když vás může jídelníček stomika omezovat, je důležité, abyste si jídlo dokázali vychutnat jako součást plnohodnotného života.

Tento článek obsahuje obecné pokyny pro stravování kolostomiků. Pokud vám však lékař doporučí speciální dietu, řiďte se jeho pokyny!

Budu na některé potraviny reagovat po operaci jinak?

Můžete zjistit, že vám určité potraviny způsobují nadýmání nebo nepříjemné pocity. Pokud máte pocit, že vám některá potravina způsobuje po stomické operaci problémy, zkuste ji na nějakou dobu vyřadit z jídelníčku. Pak ji znovu zařaďte a uvidíte, jak bude vaše tělo reagovat. Tento postup proveďte alespoň třikrát u každé podezřelé potraviny. To vám pomůže ověřit, zda vám skutečně způsobuje problémy.

Je nadýmání normální?

Ano. Plyny ve střevech vznikají dvěma přirozenými způsoby. Buď při rozkladu sacharidů (cukrů, škrobů a vlákniny z potravy) v tlustém střevě nebo při přijímání potravy a polykání vzduchu. Proto byste měli jíst pomalu, nežvýkat žvýkačky, nepít nápoje brčkem a nemluvit s plnými ústy. Potraviny, které mohou u jednoho člověka způsobovat plynatost, nemusí mít u druhého člověka stejný účinek, proto si dobře všímejte, které potraviny na vás působí. Na snížení nadýmání si můžete koupit volně prodejné léky.

Stomické sáčky Coloplast obsahují uhlíkové filtry. Ty zbaví plyn zápachu ještě dříve, než vyjdou ze sáčku ven.

Potraviny a nápoje, které způsobují plynatost:

  • sycené nápoje (limonády, pivo)
  • zelí, špenát, okurky, fazole, kapusta, cibule a česnek, brokolice a květák, kukuřice, hrách

Jak omezit zápach ze stomie?

Zápach lze zaznamenat pouze při vyprazdňování stomického sáčku. Při výměně použijte Brava lubrikační deodorant. Nakapejte kapky do sáčku a sáček promněte. Při dalším vyprázdnění sáčku se zápach zmírní. Přípravek má navíc lubrikační účinek. Ten zajistí, že výměšky budou vždy na dně sáčku a nikoliv kolem stomie. Při výměně stomického sáčku na toaletách doporučujeme použít běžný osvěžovač vzduchu.

Potraviny, které způsobují zápach stolice:

• ryby, vejce, sýr, tvaroh, cottage sýr, česnek, fazole, kapusta

Co dělat při zácpě?

Stejně jako před operací, můžete občas trpět zácpou. Zácpě předcházíme konzumací projímavých potravin s vysokým obsahem vlákniny, ovoce, zeleniny a obilovin (např. cereálií). Pokud vám to lékař schválí, pijte denně šest až osm sklenic tekutin.

Pokud zácpa nepomine, zvažte použití projímadla. Tuto možnost byste však měli nejprve prodiskutovat se svým lékařem, který rozhodne, zda je pro vás tento postup vhodný.

Co dělat při průjmu?

Řídká stolice může být způsobena chřipkovým onemocněním, reakcí organismu na potraviny nebo léky, jako jsou antibiotika.

Potraviny, které mohou zahušťovat stolici:

• pudink, arašídové máslo, brambory, chléb, těstoviny, pečená jablka, jablečné pyré, sýr, rýže

Průjem způsobuje ztrátu vody, sodíku a draslíku, což jsou pro tělo nezbytné látky. Proto je potřeba hodně pít. Při každém vyprázdnění sáčku vypijte asi čtvrt litru vody. Isotonické nápoje pro sportovce pomohou nahradit ztráty sodíku a draslíku.

Které potraviny vám pomůžou doplnit draslík?

• vývar nebo bujón

• nízkokalorické nápoje nebo isotonické nápoje bez cukru pro sportovce

• čaj nebo pomerančový džus

• banány, meruňky, brambory

Které potraviny vám pomůžou nahradit sodík?

• nízkokalorické nápoje nebo isotonické nápoje bez cukru pro sportovce

• vývar nebo bujón

• rýžová voda

• slané preclíky nebo krekry

Kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře nebo volejte bezplatnou linku péče o klienty Coloplast 800 100 416.

Kontaktní formulář

* Povinné políčko


Lubrikační deodorant Brava je zdravotnický prostředek. Před použitím se poraďte s odborníkem, čtěte pečlivě  návod k použití a informace o bezpečném používání. 

PM-26624

Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač