Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Stravování s ileostomií

Prvních šest až osm týdnů po operaci se vyhýbejte potravinám s vysokým obsahem vlákniny (obiloviny, ovoce, fazole), které absorbují vodu. Tyto potraviny bohaté na vlákninu mohou bezprostředně po operaci způsobit ucpání střev nebo bolestivé křeče.

Tento článek obsahuje obecné pokyny pro stravování ileostomiků. Pokud vám však lékař doporučí speciální dietu, řiďte se jeho pokyny!

Kterým potravinám by se měl ileostomik vyhnout a proč?

Před operací procházely tlustým střevem velké kusy potravy. Po operaci se takto velké kusy potravy mohou snadno zachytit v místě, kde střevo prochází břišní stěnou. Ucpání potravou může způsobit křeče v břiše, bolest a vodnatou páchnoucí stolici. Střevo se bude snažit ucpávku uvolnit a stolice může vytékat ven.

Některé potraviny mohou i dlouhou dobu po operaci způsobit ucpání střev. Pokud máte podezření, že ho způsobuje konkrétní potravina, nějakou dobu se jí vyhýbejte. Poté ji v malém množství zkuste znovu  zařadit do jídelníčku, abyste zjistili, zda vám nezpůsobuje problémy.

Mezi potraviny, které mohou ucpat střeva, patří:

• ořechy, popcorn, kokos, sušené ovoce, celer, houby

• jablka a podobné potraviny se slupkou bohatou na vlákninu

• bílá vláknitá slupka pomerančů a grapefruitů

• syrová zelenina (mrkev, brokolice, květák, čínské zelí)

Jezte pomalu, správně žvýkejte a během jídla přijímat dostatek tekutin, to vše může zabránit ucpání střeva

Pokud k ucpání střev přece jen dojde a vy nezvracíte a pozorujete alespoň nějakou sekreci ze stomie, zkuste pomalu zvýšit příjem tekutin. Vypijte horký čaj nebo si dejte horkou sprchu, nechte vodu stékat po zádech a zaměřte se na to, aby se vám uvolnily břišní svaly.

Důležité: Pokud nepozorujete žádnou sekreci ze stomie a zvracíte, nepijte žádné tekutiny. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jaký by měl mít ileostomik denní příjem tekutin?

Vzhledem k tomu, že již nemáte tlusté střevo, které by vstřebávalo vodu, a tekutiny z těla odcházejí přes stomii, přijímejte více tekutin, než jste byli zvyklí. Vypijte 10 až 12 sklenic denně, pokud vám lékař neřekne jinak.

Jaké jsou příznaky dehydratace?

• sucho v ústech nebo suchý jazyk

• méně časté močení nebo méně vyloučené moči, tmavší barva moči než obvykle

• pocit slabosti a závratě, neobvyklé reakce

• křeče v nohou nebo břiše, brnění rukou a nohou

• neschopnost jasně myslet

Důležité: Pokud zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Snažte se zvýšit příjem tekutin a doplňujte elektrolyty - sodík a draslík. Zmatenost, závratě a suchá kůže jsou příznaky extrémní dehydratace.

Co by měli ileostomici vědět o vstřebávání léků?

Před operací jste možná užívali léky, které se postupně vstřebávaly v tenkém i tlustém střevě. Nyní však nemáte tlusté střevo a tyto léky se mohou vstřebat jen částečně nebo vůbec. To se může stát zejména u některých potahovaných tablet a tobolek s postupným uvolňováním.

Informujte lékárníka, že máte ileostomii, poradí vám, jaké léky zvolit. Pokud si všimnete tablet ve stolici, informujte svého lékaře.

Vitamin B12 se nachází v mase a dalších potravinách, ale kvůli ileostomii můžete mít problémy s jeho vstřebáváním. To může vést k anémii. Anémie je stav, kdy máte nedostatek červených krvinek, což se projevuje různými příznaky, například únavou. Pokud máte obavy, poraďte se se svým lékařem, zda je pro vás vhodné užívat vitamin B12 jako doplněk stravy.

Můžu dostat průjem, když jsem ileostomik?

I s ileostomií můžete mít průjem nebo řídkou stolici. V takovém případě se může sáček naplnit rychleji než obvykle a může být nutné jej častěji vyprazdňovat. Řídkou stolici mohou způsobovat potraviny bohaté na cukr. V případě tří nebo více po sobě jdoucích řídkých stolic byste měli vyhledat lékaře.

Průjem způsobuje ztrátu vody, sodíku a draslíku, což jsou pro tělo nezbytné látky. V případě průjmu pijte hodně tekutin. Základním pravidlem je vypít při každém vyprázdnění sáčku asi čtvrt litru vody. Průjem způsobuje ztrátu vody, sodíku a draslíku, což jsou pro tělo nezbytné látky.

Potraviny, které vám pomohou zahustit stolici:

• pudink, brambory, chléb, těstoviny, pečená jablka nebo jablečné pyré, sýr, rýže

Které potraviny vám pomůžou nahradit sodík?

• nízkokalorické nápoje nebo isotonické nápoje bez cukru pro sportovce

• vývar nebo bujón

• rýžová voda

• slané preclíky nebo krekry

Které potraviny vám pomůžou doplnit draslík?

• vývar nebo bujón

• nízkokalorické nápoje nebo isotonické nápoje bez cukru pro sportovce

• čaj nebo pomerančový džus

• banány, meruňky, brambory

Kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře nebo volejte bezplatnou linku péče o klienty Coloplast 800 100 416.

Kontaktní formulář

* Povinné políčko


PM-26623

Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač