Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi
Zpět na Interaktivní průvodce pro stomiky

Zkontrolovat

Rychlou kontrolou stavu kůže a lepicího materiálu zjistíte, zda aplikaci děláte správně. Nejdříve však musíte vědět, na jaké příznaky si dávat pozor.

Zkontrolujte kůži v okolí stomie a lepicí materiál

Je důležité zkontrolovat, zda nedošlo k erozi lepicího materiálu (rozleptání) nebo kontaktu výměšků s kůží (stolicí nebo močí – v závislosti na typu stomie). Pomocí zrcadla, zkontrolujte, zda není kůže v okolí stomie zarudlá nebo poškozená. Znaky podráždění kůže mohou zrcadlit erodované části lepicího materiálu. Erodování a zmenšením lepícího materiálu se může kůže vystavit působení výměšků.

Pokud zjistíte poškození kůže nebo erozi lepicího materiálu, může to znamenat, že pomůcka nebyla správně aplikována, nebo že je třeba pomůcku měnit častěji. Také zvažte, zda používáte stomické pomůcku vhodnou pro váš tělesný profil. Pokud si nejste jisti, proveďte kontrolu tělesného profilu.

Jak vypadá zdravá peristomální kůže?

Zdravá kůže v okolí stomie by měla vypadat úplně stejně jako kůže jinde na břiše.

Podráždění kůže se často zaměňuje za alergii, která však bývá výjimečná

Pokud se u vás projeví alergická reakce na materiál pomůcky, celá oblast, která byla v kontaktu s lepícím materiálem bude podrážděná a bude mít jinou barvu než normální kůže. Může se projevit jako pichlavá bolest, svědění nebo pálení.

Prevence a léčba podráždění kůže

Podráždění kůže je běžným problémem stomiky.
Pokud zaznamenáte jakékoli změny vzhledu a barvy kůže kolem stomie ve srovnání s kůží jinde na břiše, pravděpodobně se jedná o podráždění.

Příklady mírného podráždění kůže

Níže si můžete prohlédnout ilustrace čtyř variant mírného podráždění kůže. Mírné podráždění kůže většinou vyřešíte samy, dodržováním správné techniky výměny pomůcky a používáním správné pomůcky pro váš tělesný profil. Vyzkoušejte aplikaci na kontrolu tělesného profilu.

Pokud trpíte mírným podrážděním kůže, zvažte použití podpůrných prostředků Brava, vhodných pro váš typ kůže. S výběrem vhodných prostředků vám pomůže Průvodce řešením problémů.

Příklady vážného podráždění kůže

Níže si můžete prohlédnout ilustrace čtyř variant vážného podráždění kůže. Typickými příznaky jsou namodralé / fialové stopy na kůži, přítomnost mokvání, krvácení, pálení nebo píchání v okolí stomie. Pokud pozorujete tyto příznaky, doporučujeme vyhledat pomoc lékaře. Do toho času můžete využít našeho Průvodce řešením problémů.

TIP

Pravidelné focení stomie vám může pomoci zjistit, zda se podráždění léčí nebo ne. Fotografie můžete také použít při konzultaci se stomické sestrou.

Pamatujte! Pokud se stav vaší kůže nezlepší během 7 až 14 dní, vyhledej pomoc lékaře.

Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač