Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Péče o stomie

Po operaci, při které byl vytvořen umělý vývod (stomie), není návrat do běžného života snadný. Pomoci může správná příprava, správné rady, vhodné pomůcky a podpora. Společnost Coloplast je jedním z vedoucích světových výrobců stomických pomůcek. Když vyvíjíme naše nové pomůcky, nasloucháme a reagujeme na potřeby uživatelů. Proto vyrábíme stomické pomůcky a příslušenství pro péči o stomie, které představují to nejlepší, co lze nabídnout. Naše pomůcky pomáhají stomikům na celém světě žít plnohodnotný život.

Co je to stomie?

Co je to stomie?

Přesně pochopit, co je to stomie a jak je vytvořena, je důležitým prvním krokem při vyrovnávání se s tím, jak by mohla ovlivnit váš každodenní život. Více o stomii

Stomie je umělý vývod, který umožňuje odchod stolice nebo moči ze střev respektive z močového traktu. Je výsledkem operace, která má za cíl odstranit onemocnění a zmírnit jeho příznaky.
Stomie je tvořena koncem střeva, které se vyvede na povrch břicha, kde vyústí v takzvaný umělý vývod

 

Tři základní typy stomií

Existují tři typy stomií, které mohou být vyvedeny v rámci trávicí nebo močové soustavy. Jsou to: kolostomie, ileostomie a urostomie.

Kolostomie

Při operaci, která končí kolostomií, se část tlustého střeva (zvaná kolon) vyvede na povrch břicha a vytvoří se vývod.

Stomie umožňuje odchod stolice. Kolostomie je obyčejně vyvedena na levé straně břicha. Stolice v této části střev je obvykle tuhá. Pokud má člověk stomii, znamená to, že nemůže kontrolovat vyprazdňování, a proto bude zapotřebí stomický sáček pro sběr stolice. 

Existují dva různé postupy chirurgického výkonu, při kterém je vyvedena kolostomie: koncová kolostomie a dvouhlavňová (kličková) kolostomie.

Ileostomie

Ileostomie

Při operaci, která končí ileostomií, se část tenkého střeva (zvaná ileum) vyvede na povrch břicha a vytvoří se vývod.

Stomie umožňuje odchod stolice. Ileostomie je obyčejně vyvedena na pravé straně břicha. Stolice v této části střev je obvykle řídká až vodnatá. Pokud má člověk stomii, znamená to, že nemůže kontrolovat vyprazdňování, a proto bude zapotřebí stomický sáček pro sběr stolice. 

Existují dva různé postupy chirurgického výkonu, při kterém je vyvedena ileostomie: koncová ileostomie a dvouhlavňová (kličková) ileostomie. 

Urostomie

Urostomie

Jestliže došlo k poškození nebo onemocnění vašeho močového měchýře nebo močové soustavy a nejste schopni normálně močit, budete potřebovat odklonění vylučování moči, které by nahradilo funkci močového měchýře. To se nazývá urostomie, ureteroileostomie nebo Brickerův měchýř.

Urostomie se vytvoří tak, že se izolovaná část střeva vyvede na povrch pravé strany břicha, aby sloužila jako vývod pro moč. Močovody se oddělí od močového měchýře a připojí se k izolované části střeva. Protože tato část střeva je příliš malá, aby fungovala jako rezervoár, a neexistuje žádný sval nebo chlopeň pro ovládání močení, bude zapotřebí urostomický sáček pro sběr moči.

Zavřít
Jak žít se stomií?

Jak žít se stomií?

Nějakou dobu bude trvat, než se přizpůsobíte životu se stomií. Ale není důvod, proč byste měli přestat dělat věci, které jste dělali před operací. Více o životě se stomií
Zavřít

Chcete vědět, jak může stomie ovlivnit každodenní život?

Po operaci stomie budete potřebovat nějaký čas na zotavení. To je naprosto normální a potřebný čas se liší případ od případu. Během prvních týdnů po operaci se vaše stomie bude měnit jak co do velikosti, tak co do objemu. V těchto týdnech také mohou někteří stomici hubnout nebo přibírat na váze.

Začínáme se sáčkem

Mít stomii znamená, že nemáte kontrolu nad tím, kdy budete vyprazdňovat stolici, v případě urostomie, kdy budete močit. To znamená, že vždy musíte nosit sáček, aby zachycoval výměšky.
Zdravá kůže

Velmi důležité je udržovat kůži okolo stomie zdravou, aby sáček řádně přilnul. Když se sáček správně připevní, nehrozí zápach ze stomie a také snížíte riziko podráždění kůže. Než vás propustí z nemocnice, poučí vás, jak si vybrat stomický sáček, jak s ním zacházet a jak pečovat o pokožku.

Co mohu jíst a pít?

Obecně řečeno můžete jíst a pít normálně. Pokuste se zjistit, jak stomie reaguje na různé potraviny. Vaše stomická sestra nebo chirurg vám řeknou, zda musíte provádět nějaká zvláštní preventivní opatření.
Stomie v podstatě není překážkou pro práci, společenský život, sportování, cestování ani jiné koníčky. Váš celkový zdravotní stav – fyzický i psychický – bude hrát velkou roli při rozhodování o kvalitě vašeho dalšího života.

Mluvte o tom

Mluvte o tomNic nepomůže víc než někdo, kdo opravdu chápe, čím procházíte. Určitě nejste sami – na světě je 1,9 milionu stomiků. Lokální pacientská sdružení a online podpůrné skupiny nabízejí podporu v podobě setkání a online chatů, kde získáte praktické tipy, inspiraci a osobní podporu.

 

Pro další informace naštivte stránky pacientského sdružení: www.ilco.cz

Zavřít

Stomie - Co vás čeká?

Operace stomie a následná adaptace na život se stomií není snadná. Správná příprava, užitečné rady a vhodné pomůcky a podpora vám však mohou pomoci.

Produktové řady

SenSura® Mio - nejnovější řada stomických pomůcek

SenSura® Mio - nejnovější řada stomických pomůcek

Nový sáček SenSura® Mio dokonale přilne k individuálním křivkám těla a přináší optimální diskrétnost pro všechny typy stomií. Pomůcky SenSura Mio
Zavřít

Pomůcky SenSura Mio

Přejít na nabídku pomůcek SenSura Mio >

 

Správně přilne díky elastickému lepícímu materiálu

Lidé mají individuální anatomii těla, která se mění jak v průběhu dne, tak při pohybu. Proto je klíčové najít lepící materiál, který respektuje křivky vašeho těla. Nový sáček SenSura Mio přilne k individuálním křivkám těla – zvládně dokonce i přilnutí ke stomii v komplikovaném okolí - např. kýla, zjizvení a kožní záhyby.

 

Vypadá spíš jako součást oblečení

Nový sáček SenSura Mio vypadá úplně jinak, než stomické sáčky, které jste doposud viděli. Nový materiál je jemný a příjemně se nosí na kůži. Vypadá spíše jako součást oblečení než jako zdravotnická pomůcka.

 

---

Pomůcky řady SenSura®Mio jsou zdravotnické prostředky určené pro stomiky. Stomický sáček je určen k pasivnímu sběru výměšků ze stomie. Stomická podložka je upevněna ke stomickému sáčku a je určena kpřilepení k nepoškozené kůži kolem stomie.

Před použitím se poraďte s odborníkem, čtěte pečlivě  návod k použití a informace o bezpečném používání.  

Zavřít
SenSura® - Stomické pomůcky pro každého

SenSura® - Stomické pomůcky pro každého

SenSura je základní řada stomických sáčků společnosti Coloplast. Díky unikátnímu dvouvrstvému lepícímu materiálu jsou sáčky SenSura naprosto bezpečné, zajišťují komfort při nošení a velmi snadno se používají. Pomůcky SenSura
Zavřít

SenSura® – stomické pomůcky pro každého

Přejít na nabídku pomůcek SenSura >

SenSura®

Unikátní lepící materiál SenSura má dvě vrstvy navržené tak, aby zajišťovaly bezpečnost potřebnou pro pocit bezpečí, jistoty a péči o kůži:
  • Ochranná vrstva – chrání kůži před výměšky ze stomie.

  • Vrstva pečující o kůži – udržuje kůži zdravou tím, že absorbuje přebytečnou vlhkost.

 


Jednodílný sáček SenSura®

Komplexní pomůcka pro pocit maximálního bezpečí a diskrétnosti.

 


Dvoudílný sáček SenSura® Click

Mechanické upínání s větším pocitem jistoty. Slyšitelné cvaknutí potvrzuje, že sáček byl bezpečně připevněn k podložce. 

 

 

Pooperační pomůcky SenSura®

Řada pomůcek pro pooperační fázi, které přispívají k hladkému a spolehlivému přechodu k pacientově samostatné péči.

 

---

Pomůcky řady SenSura® jsou zdravotnické prostředky určené pro stomiky. Stomický sáček je určen k pasivnímu sběru výměšků ze stomie. Stomická podložka je upevněna ke stomickému sáčku a je určena kpřilepení k nepoškozené kůži kolem stomie.

Před použitím se poraďte s odborníkem, čtěte pečlivě  návod k použití a informace o bezpečném používání.  

Zavřít
Pomůcky pro péči o kůži a  příslušenství Brava®

Pomůcky pro péči o kůži a příslušenství Brava®

Řada příslušenství Brava® zahrnuje výrobky, které omezují podtékání a chrání kůži. V kombinaci se stomickými pomůckami pomáhají také řešit potřeby stomiků s různými křivkami těla. Pomůcky Brava
Zavřít

Stomické příslušenství Brava®

Přejít na nabídku příslušenství pro stomiky Brava >

 

 

Tvarovatelný těsnicí kroužek Brava®

Tvarovatelný těsnicí kroužek se používá k vytvoření nepropustného utěsnění mezi stomií a pomůckou, aby se tak chránila kůže před výměšky ze stomie.

Tvarovatelný těsnicí kroužek Brava je vyroben tak, aby zajišťoval dlouhodobější ochranu proti podtékání. Je to nejodolnější kroužek, který je k dispozici. Drží delší dobu těsně kolem stomie a chrání kůži. Snadno se používá, je možno jej vytvarovat, aby se přizpůsobil tvaru vašeho těla.

 

 

Elastické vyrovnávací pásky Brava®

Pásky se používají k ještě bezpečnějšímu zajištění podložky na svém místě, zvyšují pocit bezpečí a dobu použití. Elastické pásky Brava jsou navrženy tak, aby držely podložku bezpečně přilepenou na svém místě a zároveň vám umožňují volný pohyb.

To dokážou, protože jsou elastické. Takže můžete být úplně v klidu, i když se natahujete pro něco na horní poličce nebo se ohýbáte, protože si chcete zavázat tkaničku. Pásky se natahují a ohýbají s vámi a drží sáček pevně přilepený na svém místě. To může znamenat větší pocit bezpečí a prodloužit dobu nošení pomůcky.

 

 

Přídržný pásek Brava®

Přídržný pásek vám pomůže přidržet pomůcku nalepenou na břiše. Přídržný pásek může být velmi užitečný, jestliže máte velké břicho nebo nerovný povrch břicha v okolí stomie.

Přídržný pásek Brava je opatřen 4 oušky a používá se pouze s pomůckami SenSura Mio.  Je vyroben z měkkého a pohodlného materiálu a je diskrétní při nošení. Je šetrný k pokožce, snadno se připevňuje a dodává se jak ve standardní velikosti 100 cm, tak ve velikosti XL 155 cm. Délku pásku lze upravit, takže si jej přizpůsobíte podle sebe. Coloplast nabízí také přídržný pásek se dvěma oušky, který se používá spolu s pomůckami SenSura a dodává se pouze v jedné velikosti.

 


Pasta v proužcích Brava®

Pasta v proužcích se používá k vyplnění hlubších nerovností a záhybů pro vytvoření rovného povrchu kůže. Rovný povrch umožní bezpečné přilepení podložky ke kůži.

Pasta v proužcích Brava absorbuje vlhkost z kůže a zlepšuje stav kůže okolo stomie. Odtrhněte potřebný kousek z proužku a vymodelujte potřebný tvar. Pasta se musí aplikovat na čistou, suchou kůži. 

 


Odstraňovač adheziv Brava® – sprej, ubrousky

Odstraňovač adheziv ve spreji se používá ke snadnému odlepení pomůcky. Odstraňovač adheziv Brava ve spreji je jemný a nádobku lze úplně vyprázdnit. Nepálí na kůži a zaschne během několika sekund, takže nemá vliv na přilnutí další pomůcky, můžete tedy ihned nalepit novou podložku. 

Ubrousky pro odstraňování adheziv se používají k šetrnému odstranění zbytků lepícího materiálu z kůže. Odstraňovač adheziv Brava odstraní zbytky lepícího materiálu z kůže a zaschne během několika sekund. Díky své velikosti je ubrousek praktický při cestování.

 

 

Ochranný film Brava® – sprej, ubrousky

Ochranný film ve spreji vytvoří na kůži ochrannou vrstvu chránící před výměšky. Ochranný film Brava ve spreji nepálí a omezuje kožní problémy způsobené stykem kůže s výměšky a neustálým nalepováním a odlepováním podložky. Zaschne během několika sekund a nezanechává na kůži zbytky, takže můžete nalepit novou podložku.

Ochranný film v ubrousku vytvoří na kůži ochrannou bariéru chránící před výměšky. Ochranný film Brava v ubrousku nepálí a omezuje kožní problémy způsobené stykem kůže s výměšky a neustálým nalepováním a odlepováním podložky. Zaschne během několika sekund a nezanechává na kůži zbytky, takže můžete nalepit novou podložku. Díky své velikosti je ubrousek praktický při cestování.

 


Stomické destičky Brava®

Stomické ochranné destičky se používají k ochraně podrážděné kůže před výměšky ze stomie.

Stomické ochranné destičky Brava chrání peristomální kůži v okolí stomie a zároveň je na ně možné nalepit stomický sáček nebo podložku.

 

 


Lubrikační deodorant Brava®

Lubrikační deodorant se používá k neutralizaci pachu a má také multilubrikační účinek. Multilubrikační účinek zajistí, že výměšky jsou vždy na dně sáčku a nikoli v blízkosti stomie.

Lubrikační deodorant Brava také usnadňuje vyprazdňování sáčku.


Bariérový krém Coloplast®

Bariérový krém je určen k ochraně kůže okolo stomie.

Zavřít
Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač