K nadouvání dochází, když se v sáčku nahromadí plyny, které způsobí jeho nafouknutí. Sáčky mají filtry s aktivním uhlím, které neutralizují větry a uvolňují je ze sáčku. Pokud je však kapacita filtru nedostatečná pro objem vznikajících plynů nebo pokud filtr zvlhne či se zanese pevnými výměšky ze stomie, hrozí, že se v sáčku budou hromadit plyny.
Jak lze zabránit nadouvání sáčku?
Jedním z kroků, jak zabránit nafouknutí sáčku, je minimalizovat objem plynu generovaného trávicím systémem. Jedním z řešení je důkladné žvýkání potravy a vyhýbání se potravinám a nápojům, které způsobují plynatost. Mohou to být ořechy, fazole, perlivé nápoje nebo šumivá vína.
Pokud se sáček nafoukne, můžete plyn z něj vypustit na toaletě (pokud používáte výpustný sáček nebo dvoudílný systém). Jeho nadouvání může zabránit také výměna sáčku. Další možností je použití jiného typu stomického sáčku a typu filtru.
Nadouvání stomického sáčku >
Jak lze zabránit slepení stěn sáčku?
Ke slepení stěn sáčku dojde, když se v stomickém sáčku vytvoří podtlak a sáček se slepí. To brání průchodu sekretu ze stomie do spodní části sáčku a může se ucpat filtr.
Nafouknutí vzduchu do sáčku před jeho nasazením eliminuje možnost vytvoření podtlaku. Kromě toho kapka oleje nebo lubrikačního deodorantu pomůže průchodu výměšků na dno sáčku.
Slepování stěn sáčku >