Základní druhy stomií: Kolostomie, ileostomie a urostomie
Kolostomie (vývod z tlustého střeva) a ileostomie (vývod z tenkého střeva) pomáhají s vyměšováním z trávicí soustavy. Pomocí urostomie (vývod z močových cest) dochází odvodu moči z vylučovací soustavy.
Kolostomie
Při operaci kolostomie, se část tlustého střeva (kolonu) vyvede na povrch břicha. Kolostomie bývá obvykle vyvedena na levé straně břicha. Stolice v této části střeva je tuhá. Pro sběr výměšků se používá stomický sáček.
Existují dva různé postupy chirurgického výkonu, při kterém je vyvedena kolostomie: kolostomie koncová a kolostomie kličková.
Koncová kolostomie
Pokud došlo k odstranění části tlustého střeva nebo konečníku, vyvede se zbylá část tlustého střeva na povrch břicha a vytvoří se tak stomie. Koncová kolostomie může být dočasná nebo trvalá. Dočasné řešení se používá, pokud došlo k odstranění nemocného úseku střeva a zbylá část střeva musí být ponechána v klidu, než se oba konce spojí dohromady. Trvalé řešení se volí v situacích, kdy je opětovné spojení dvou částí střeva příliš riskantní nebo není možné.
Kličková kolostomie
Při kličkové kolostomii se střevo vyzvedne nad úroveň kůže a zajistí se pomocí tyčky. Řez se provádí na obnažené střevní kličce. Konce se pak svinou a přišijí ke kůži. Kličková stomie se tak vlastně skládá ze dvou stomií (dvouhlavňová stomie) spojených dohromady. Kličková kolostomie je obvykle dočasné opatření prováděné v akutních situacích. Může také sloužit k ochraně chirurgického švu střeva.
Více o kolostomii >
Ileostomie
Při operaci ileostomie, se část tenkého střeva (zvaná ileum) vyvede na povrch břicha. Ileostomie se obyčejně vytváří na pravé straně břicha, v případech postižení koncového úseku tenkého střeva.
Stolice v této části střeva je obvykle vodnatá a odtéká velmi rychle. Navíc obsahuje agresivní trávicí šťávy, které mohou podráždit pokožku. Ileostomici používají výpustné sáčky, které jsou vybaveny na dolním konci suchým zipem a umožňují vypuštění obsahu, aniž by ho bylo nutné sundat.
Existují dva různé postupy chirurgického výkonu, při kterém je vyvedena ileostomie:
Koncová ileostomie
Koncová ileostomie se vytváří, pokud došlo k odstranění části tlustého střeva (kolonu), nebo pokud musí být ponecháno v klidu. Koncová část tenkého střeva se vyvede na povrch břicha a vytvoří se stomie. Koncová ileostomie může být dočasná nebo trvalá.
Dočasné řešení je důležité v situacích, kdy došlo k odstranění nemocného úseku střeva a zbylá část střeva musí být ponechána v klidu, než se oba konce spojí dohromady. Trvalé řešení se volí v situacích, kdy je opětovné spojení dvou částí střeva příliš riskantní nebo není možné.
Kličková ileostomie
Při kličkové ileostomii se střevo vyzvedne nad úroveň kůže a zajistí se pomocí tyčky. Řez se provádí na obnažené střevní kličce. Konce se pak svinou a přišijí ke kůži. Kličková stomie se vlastně skládá ze dvou stomií spojených dohromady.
Kličková ileostomie je obvykle dočasná a provádí se za účelem ochrany chirurgického švu střeva. Pokud je dočasného charakteru, provádí se později její uzavření nebo obrácení.
Více o ileostomii >
Urostomie
Jestliže došlo k poškození nebo onemocnění močového měchýře nebo vylučovací soustavy a pacient není schopen normálně močit, je nutné odvádět moč jiným způsobem.
Urostomie se vytvoří vyvedením oddělené části střeva na povrch břicha na jeho pravé straně. Druhý konec střeva se zašije. Močovody se oddělí od močového měchýře a připojí se k oddělené části střeva.
Pro sběr moči se používá specializovaný urostomický sáček.
Více o urostomii >