Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Co je intermitentní katetrizace?

Intermitentní katetrizace je pravidelné zavádění katétru (cévky) do močového měchýře za účelem jeho vyprázdnění. Umožňuje jeho vyprázdnění bez nutnosti tlačit.

Využívá se u pacientů s poraněním míchy po úrazu páteře, dále v případě některých neurologických onemocnění jako je roztroušená skleróza, spina bifida (rozštěp páteře) nebo multiplicitní systémová atrofie a různých dalších.

Intermitentní katetrizace může být prováděna jako:

Sterilní intermitentní katetrizace – za použití sterilního katétru ve sterilním prostředí, se sterilními rukavicemi a sterilní vodou, pokud je zapotřebí.

Čistá intermitentní katetrizace (ČIK) – za použití sterilního katétru, čistýma, čerstvě umytýma rukama a případně čisté vody, pokud ji katétr vyžaduje. Pod zkratkou ČIK se často rozumí intermitentní autokatetrizace, tedy procedura, kterou můžete provádět sami.

Čistá intermitentní katetrizace by se měla provádět jen tehdy, pokud ji předepsal lékař a pouze po řádné instruktáži lékařem nebo zdravotní sestrou.

Ke katetrizaci se používají močové katétry neboli cévky. Rozlišujeme mezi permanentními (trvalými) a intermitentními (dočasnými) katétry.

Intermitentní katétry se zavádějí močovou trubicí do močového měchýře a odvádějí moč do urinálního sběrného sáčku nebo podobného zařízení. Po každém použití se vytáhnou a vymění. Naopak permanentní katétr v močovém měchýři obvykle zůstane několik dní.

Vylučovací ústrojí

Ledviny produkují moč. Krev se v ledvinách filtruje a odpadní látky se vylučují močí. Ta je odváděna z ledvin močovody do močového měchýře, zde se shromažďuje, dokud není pociťováno nutkání k močení.

Měchýř se během dne vyprazdňuje pravidelně každé 3 až 4 hodiny. Močením se z těla odstraňují odpadní látky a reguluje se rovnováha tekutin v těle. Počet nutkání k močení závisí především na příjmu tekutin, fyzické aktivitě a kapacitě močového měchýře.

Vylučovací soustava

V případě zájmu vyplňte kontaktní formulář nebo volejte bezplatnou linku péče o klienty Coloplast 800 100 416.

Kontaktní formulář

* Povinné políčko


PM-33242

 

Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač