Zavřít
view countries map 
Coloplast webové stránky ve 32 zemích

Vyhledat webové stránky v jiné zemi

Zpět na české webové stránky Coloplast

Najděte webové stránky Coloplastu ve vaší zemi

Co je intermitentní katetrizace?

Intermitentní katetrizace je pravidelné zavádění katétru (cévky) do močového měchýře za účelem jeho vyprázdnění. Umožňuje jeho vyprázdnění bez nutnosti tlačit.

Využívá se u pacientů s poraněním míchy po úrazu páteře, dále v případě některých neurologických onemocnění jako je roztroušená skleróza, spina bifida (rozštěp páteře) nebo multiplicitní systémová atrofie a různých dalších.

Intermitentní katetrizace může být prováděna jako:

Sterilní intermitentní katetrizace

– za použití sterilního katétru ve sterilním prostředí, se sterilními rukavicemi a sterilní vodou, pokud je zapotřebí.

 

Čistá intermitentní katetrizace (ČIK)

– za použití sterilního katétru, čistýma, čerstvě umytýma rukama a případně čisté vody, pokud ji katétr vyžaduje. Pod zkratkou ČIK se často rozumí intermitentní autokatetrizace, tedy procedura, kterou můžete provádět sami.

Čistá intermitentní katetrizace by se měla provádět jen tehdy, pokud ji předepsal lékař a pouze po řádné instruktáži lékařem nebo zdravotní sestrou.


Ke katetrizaci se používají močové katétry neboli cévky. Rozlišujeme mezi permanentními (trvalými) a intermitentními (dočasnými) katétry.

Intermitentní katétry se zavádějí močovou trubicí do močového měchýře a odvádějí moč do urinálního sběrného sáčku nebo podobného zařízení. Po každém použití se vytáhnou a vymění. Naopak permanentní katétr v močovém měchýři obvykle zůstane několik dní.

Časté otázky ohledně intermitentní katetrizace

Proč se musím cévkovat?

Hlavní funkcí močového měchýře je jímání moči a následné kontrolované vyprázdnění, které je řízené nervovými centry v mozku a míše. Pokud dojde k narušení těchto center, močový měchýř se nemůže vyprázdnit a je potřeba použít jinou metodu.

Co se stane, když se nebudu cévkovat?

Pokud vám tuto metodu doporučil lékař, je důležité, abyste ji praktikovali, protože pokud moč zůstane v měchýři příliš dlouho, mohou se v ní začít množit bakterie, což může vést k infekci močového měchýře nebo dokonce i k poškození ledvin*.

Jak často se mám cévkovat?

Cévkování je třeba vykonávat tak často, jako by váš močový měchýř fungoval normálně. Obvyklý počet je 4x – 6x denně, ale je třeba respektovat doporučení lékaře.

Jakou velikost katétrů mám používat?

Je důležité používat správnou velikost a typ katétru. Váš lékař nebo sestra vám pomůže s výběrem.

Co mám dělat, když se mi cévku nepovede zavést?

Pokud jste zkusili zavést cévku a nepodařilo se, zachovejte klid. Zkuste si odpočinout a po pár minutách to zkuste znovu. Možná se vám bude cévka lépe zavádět, když si předtím dáte teplou koupel. Jestliže se vám stále zavedení nedaří, kontaktujte svého lékaře.

Co mám dělat, když nemůžu cévku vytáhnout?

K této situaci dochází velmi zřídka. Zůstaňte klidní, odpočiňte si na 5 – 10 minut a potom to zkuste znovu. Často pomůže zakašlání, protože to uvolní svaly a je pak snazší katétr vytáhnout.

 

 

 

*S. Vahr, H. Cobussen-Boekhorst, J. Eikenboom, V. Geng, S. Holroyd, M. Lester, I Pearce, C. Vandewinkel. Evidence-based Guidelines for Best Practice in Urological Health Care. European Association of Urology Nurses (EAUN) 2013.

V případě zájmu vyplňte kontaktní formulář nebo volejte bezplatnou linku péče o klienty Coloplast 800 100 416.

Kontaktní formulář

* Povinné políčko


PM-33242

 

Zavřít

Objednávka vzorku

Děkujeme

Vaše objednávka vzorku byla úspěšně přijata

Prohlédněte si verzi pro počítač