Potíže s močovým měchýřem se obvykle projevují jako močová inkontinence (únik moči) a retence moči (neschopnost vyprázdnit močový měchýř). Mohou vznikat v důsledku neurogenních poruch, jako je například poranění míchy, roztroušená skleróza a rozštěp páteře. Inkontinence a retence také mohou souviset s věkem nebo mohou být důsledkem základního tělesného onemocnění způsobeného poruchou funkce močového měchýře.
Jak se o močový měchýř starat?
Potíže s močovým měchýřem se musí náležitě řešit. Pokud se neléčí, mohly by vést k vážným zdravotním potížím.
Existuje mnoho možností, které pomáhají zvládat potíže s močovým měchýřem:
- cviky pro posílení pánevního dna
- trénink močového měchýře
- katétry
- sběrné močové pomůcky
- změna životního stylu
- léky
- chirurgický zákrok
Cviky pro posílení pánevního dna
Cviky pro pánevní dno jsou určeny k posílení svalů pánevního dna. Tak pomohou omezit močovou inkontinenci.
- Pomalu stáhněte a zvedněte svaly pánevního dna a v této poloze vydržte po dobu pěti sekund, pak uvolněte.
- Rychle stahujte a uvolňujte svaly pánevního dna.
Tato cvičení musíte provádět pravidelně a může trvat několik měsíců, než zpozorujete výrazné zlepšení.
Trénink močového měchýře
Trénink měchýře vede k nácviku postupného rozpínání močového měchýře, aby mohl pojmout větší objemy moči. To napomáhá omezit močovou inkontinenci.
Katétry
Čistá intermitentní katetrizace (ČIK) je účinná technika péče o močový měchýř založená na pravidelném a úplném vyprazdňování močového měchýře pomocí katétru. Lidé, kteří používají k vyprazdňování močového měchýře katetrizaci, ji obvykle potřebují provádět 4 až 6krát denně.
Sběrné močové systémy (pro muže)
Pro muže, kteří trpí únikem moči (mužská inkontinence), jsou účinným a pohodlným řešením urinální kondomy. Urinální kondom se navléká na penis a je spojený se sběrným močovým sáčkem připevněným k noze.
Změna životního stylu
Zvládání příznaků může u některých lidí zahrnovat i změnu životního stylu. Sem patří např. změna stravy, aby se omezila zácpa, a snížení konzumace kofeinových nápojů. Načasování příjmu tekutin na určitou dobu může také pomoci naplánovat vhodnější dobu pro vyprázdnění močového měchýře tak, aby to nenarušovalo spánek nebo čas, kdy je člověk venku.
Léky
Léky se předepisují na všechny typy inkontinence, ale obecně jsou nejvhodnější u nutkavé inkontinence, zvláště ve spojení se cviky pánevního dna a tréninkem močového měchýře. Stresová inkontinence se obvykle řeší bez léků.
Chirurgický zákrok
Potíže s močovým měchýřem řeší řada různých chirurgických zákroků. Na typu a příčině inkontinence záleží výběr vhodného chirurgického zákroku.