Katétr, někdy se také říká cévka, je plastová trubička s očky (drenážními otvory), která se používá k odvodu moči z močového měchýře. Katétry mohou být trvalé (permanentní) nebo intermitentní.
Intermitentní katétr - který je považován za preferovanou metodu - je zaváděn v pravidelných intervalech a vyjmut ihned po úplném vyprázdnění močového měchýře.
Nepotažené a potažené katétry
Katétry by měly být lubrikovány, aby se minimalizovalo tření mezi katétrem a tkání v močové trubici. Můžete získat katétry, které jsou dodávány buď s gelem, nebo se speciální povrchovou úpravou, která se aktivuje vodou (hydrofilní povlak). Nejpokročilejší cévky, jako třeba řada katétrů SpeediCath od Coloplastu, jsou již ponořené ve vodě a připravené k okamžitému použití.
Jakou délku zvolit?
Obecně platí, že katétr musí být o něco delší než močová trubice, což je 15-20 cm u mužů a 3-4 cm u žen. Je to proto, že očka katétru nejsou umístěna až na špičce katétru. Muži se zvětšenou prostatou mohou využít verzi s mírně zahnutou špičkou (Tiemann).
Jak vybrat správnou velikost katétru (průměr)?
Pro dosažení úplného vyprázdnění močového měchýře je důležité zvolit správnou velikost. Většina dospělých začíná s katétrem velikosti 12-14 Ch (1 Ch = průměr 0,33 mm). Váš lékař vám doporučí, která cévka je pro vás ta pravá.
Materiál hadičky
Katétry se vyrábějí z různých materiálů a mezi ně patří např:
- PVC, které je ve zdravotnických pomůckách poměrně běžné. Obsahuje změkčovadla (ftaláty), která mohou být potenciálně škodlivá jak pro vaše tělo, tak pro životní prostředí.
- Silikon, který je velmi pružný změkčovadla nepotřebuje.
- PU (polyuretan) je stále oblíbenější, protože je pevný, ale pružný a neobsahuje změkčovadla plastů.
O něco pevnější katétr se může snadněji zavádět, což má význam zejména v případě, že máte omezenou obratnost rukou.
Při výběru katétru se ujistěte u svého lékaře nebo zdravotní sestry, že použitý materiál neohrožuje vaše zdraví (například PVC a ftaláty) a je pro vás pohodlný na používání.