Veďte si tabulku nebo si nastavte budík, abyste nezapomněli
Čistá intermitentní katetrizace je upřednostňovanou léčbou v případě, že nejste schopni vyprázdnit močový měchýř normálním způsobem - zabrání se tak vzniku zbytkové moči v močovém měchýři, která může vést k infekcím. Katetrizovat byste měli 4 - 6krát denně - nebo tak často, jak vám předepíše lékař.
Zpočátku mnoho lidí rádo používá tabulku nebo deník, které mohou být dobrým vodítkem při zavádění nové rutiny. Grafy jsou také užitečné, pokud po vás sestra chce, abyste sledovali množství vyloučené moči. Další možností může být nastavení budíku.
Cévkujte se 4-6krát denně nebo podle pokynů lékaře
Tolikrát lékaři doporučují provádět intermitentní katetrizaci (pokud nejste schopni normálně močit, např. kvůli chronické retenci moči).
Únik moči
K úniku moči může dojít, když močový měchýř přeteče, protože objem moči přesáhne jeho kapacitu. V tom případě zvažte častější katetrizaci, abyste zabránili zvyšování tlaku v močovém měchýři.
Infekce močových cest
Pokud nevyprazdňujete močový měchýř často nebo jej nevyprazdňujete úplně, bakterie v moči se množí, což může vést k infekci močového měchýře nebo močových cest.
Získejte průvodce rizikovými faktory infekcí močových cest >
Možné poškození ledvin
Zvýšený tlak v močovém měchýři může způsobit zpětný tok moči do ledvin, což může vést k infekci nebo dlouhodobému poškození ledvin. Podívejte se, jak funguje močový měchýř. Pokud se cévkujete více než 6krát denně a stále máte problémy s únikem moči, měli byste se poradit se svým lékařem.
Měřte množství moči, kterou vyloučíte
Při každé katetrizaci se ujistěte, že je váš močový měchýř zcela vyprázdněn. Zbytková moč může způsobit infekci. Jednou za čas změřte množství moči, kterou jste vyloučili. Nemělo by být větší než přibližně 400 ml. Pokud vyprázdníte více než 400 ml, zeptejte se svého lékaře, zda byste snad neměli cévkovat častěji.